The Independent National
Electoral Commission (INEC) on Thursday released its provincial list of
candidates for presidential and national assembly elections.
This was in line with Section 31
(3) of the Electoral Act 2010, as amended which states “The commission shall,
within seven days of the receipt of the personal particulars of the candidates,
publish same in the constituency where the candidate intends to contest the election.”
The final day for submission of
names of presidential candidates and Senate/House of Reps was last Thursday.
The list was pasted at its
headquarters as well as its offices across states of the federation.
Among presidential candidates on
the list are President Muhammadu Buhari (APC), Atiku Abubakar (PDP), Obadiahia
of the African Democratic Congress (ADC), Donald Duke of the Social Democratic
Party (SDP) and Olusegun Mimiko of Zenith Labour Party(ZLP).
In Anambra, incumbent Senators
Victor Umeh, Stella Oduah and Uche Ekwenife are listed to contest.
Mr Leo Nkedife, Head Voter
Education and Publicity, in the state said the names “will equally be published
in all the constituencies and local government headquarters where elections
will hold”.
In Anambra Central Senatorial
District, the published candidates are Mr Charles Odunukwe of Peoples
Democratic (PDP), Umeh of All Progressives Grand Alliance (APGA) and Ekwunife
of All Progressives Congress (APC).
In South Senatorial District,
Sen. Andy Uba of the APC, Mr Chukwunedum Ubah of the PDP and Chief Nicholas
Ukachukwu of APGA made the list.
For North Senatorial District,
Sen. Margery Okadigbo of the APC, Oduah of the PDP and Chief Chinedu Emeka of
APGA made the provisional list.
Nkedife said the list of
governorship and House of Assembly candidates will be published on November 2.
In Bayelsa, immediate past
Commissioner of Works and Infrastructure Lawrence Ewhrujakpo is the PDP
candidate. He will contest against Capt. Mathew Karimo of the APC.
Bayelsa East – Edwin Blessing
Ipigansi (PDP) and Bishop Degi Eraumieyo (APC) will square it up. In Bayelsa
Central, Douye Diri (PDP) and Festus Daumeri (APC) will slug it out.
For the Sagbama-Ekeremor Federal
Constituency, Famous Daumeigha (APC) and Fredrick Agnes (PDP); Yenagoa-Opokuma,
Osomkeme Blankson, APC and Steve Azaiki PDP; Southern Ijaw, Preye Oseke, APC.
Others are Ogbia Federal
Constituency, Samuel Ogbuku (APC), Fred Obua (PDP); Brass, Isreal Sunny-Goli,
APC and Marie Ebikake, PDP.
In Lagos, NAN reports that 50
candidates are contesting for the three Lagos senatorial seats from 25
political parties.
There are 249 candidates across
30 political parties contesting the state’s 24 seats in the House of Representatives.
A breakdown of the list showed
that the Lagos West Senatorial District has the highest contenders of 22
candidates. Lagos East and Lagos Central had 15 and 13 contestants.
Political parties fielding
candidates in Lagos West are: Accord, AA, ADP, AAC, ADC, APC, AD, ANP, APM,
CAP, DPP, GPN, MPN, NCP, ND, PDP, PPN, PRP, PT, PPC, UDP and YPP.
Political parties fielding
candidates in Lagos East are: Accord, ACD, AAC, ADC, APC, AD, CAP, DPP, ID,
MPN, PDP, PPN, PT and PPC.
In Lagos Central, the following
parties have candidates: Accord, ACD, ADC, APC, ANP, FJP, ID, LM, MPN, PDP and
PT.
For the House of Representatives
seats, of the 30 political parties participating, only PDP, APC and ADC are
fielding candidates in all the 24 federal constituencies. Others did not.
In Ogun, outgoing Ogun State
Governor Ibikunle Amosun (Ogun Central) is on the list of senatorial candidates
of the APC.
The other APC candidates are
Chief of Staff to the Governor Tolu Odebiyi (Ogun West) and Senator Lekan
Mustapha(Ogun East).
For the House of Representatives
son of former Governor Olusegun Osoba, Hon. Olumide Osoba, is listed for
Obafemi – Owode and Odeda Federal Constituency seat.
The others are Jimoh Ojugbele
(Ado/Odo/Ota), Sulaiman Ismail (Ijebu North, Ijebu East and Ogun Waterside
constituency), Ibrahim Isiaka (Ifo/ Ewekoro Federal Constituency), Edun
Oladapo, (Abeokuta South Federal Constituency), Biyi Otegbeye (Egbado South and
Ipokia), Kayode Oladele(Egbado North, Imeko Afon) Osunsanya Korede(Ijebu North,
Ijebu -Ode, Odogbolu) and Adewunmi Onanuga (Ikenne, Remo North, Sagamu).
Senatorial candidates of the
African Democratic Congress (ADC) are: former Speaker Titi Oseni – Gomez (Ogun
Central), Mr. Adedeji Ashiru (Ogun East) and Mr. Babatunde Ogunola (Ogun West).
In FCT, those contesting for the
Senate are Sen. Zaphaniah Jisalo (APC); Sen. Philip Aduda, (PDP); Esther Audu,
(ADC) and Eric lbe, (SDP).
For the House of Representatives
(AMAC Bwari) are Lamorde Hallilu (APC) Micah Jiba (PDP); and Ene Idoko-Abel
(ADC).
In Benue State, former Governor
Gabriel Suswam PDP) will battle Senator Barnabas Gemade (SDP), Joseph
Akaagerger (APGA) and Former Benue State Internal Revenue Service Chair Mrs
Mimi Orubi (APC) will contest for the Zone A Benue North East senatorial seat.
For Zone B Benue North West
Senatorial district the top candidates are Senator George Akume (APC) and
Chairman House Committee on Businesses (PDP)
In Zone C which Senator David Mark
is vacating, former Minister Abba Morro (PDP) is running against former
permanent Secretary of Defence, Okibe Onoja Mike (SDP).
No comments
Post a Comment
Kindly drop a comment below.
(Comments are moderated. Clean comments will be approved immediately)
Advert Enquires - Reach out to us at NigerianEye@gmail.com